• fb
  • in

Szkolenia - co warto wiedzieć.

Witam wszystkie forumowiczki, jaki kurs stylizacji paznokci mam wybrać? Ile takie szkolenie stylizacji paznokci powinno trwać i kosztować?” Taki wpis przeczytałam ostatnio na jednym z forum internetowych, poświęconemu stylizacji paznokci. Poniżej postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Manicure hybrydowy, metoda żelowa, metoda akrylowa – od czego zacząć?

Z pewnością niejedna z Was chciałby znać wszystkie metody i co więcej wykonać perfekcyjnie stylizację paznokci zarówno hybrydową, żelową czy akrylową. Szukając informacji w internecie na temat możliwości skorzystania z ofert szkoleniowych, natrafiamy na firmy zajmujące się wszystkimi rodzajami szkoleń (od wózków widłowych po kosmetyczne), bardziej wyspecjalizowane np. tylko kosmetyczne i takie, które zajmują się stricte paznokciami. Ośrodki szkoleniowe proponują różne formy kształcenia, często zatrudniając osoby przypadkowe lub podwykonawców. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać miejsce w którym otrzymujemy konkretną wiedzę, a nie jedynie certyfikat.
Podstawą rozpoczęcia swojej edukacji w zakresie stylizacji paznokci, to zdobycie wiedzy teoretycznej z zakresu higieny i dezynfekcji, budowy paznokcia i jego chorób, czy podstaw dermatologii. Nie zapominajmy, że stylizacja paznokci to nie „malowanie” lecz zabieg kosmetyczny, wymagający zachowania określonych zasad. Zacznijmy od szkolenia manicure oraz manicure hybrydowego. Uczymy się jakie narzędzia i produkty są niezbędne do wykonania takiej stylizacji. Następnie wykonujemy ćwiczenia z prawidłowej aplikacji lakierów hybrydowych oraz uczymy się jak bezpiecznie je usuwać. Jeżeli po takim szkoleniu stylizacji paznokci uznamy, że to właśnie jest zawód dla nas, warto nauczyć się kolejnej metody – szkolenia z metody żelowej. Jest ona o wiele trudniejsza i wymaga nieustannych ćwiczeń i precyzji. Jeżeli czujemy się na siłach, możemy przystąpić do szkolenia z metody akrylowej. Jednak w większości salonów kosmetycznych wystarczy posiadać umiejętności wykonywanie stylizacji hybrydowych i żelowych. Watro jeszcze zainwestować w kurs zdobień paznokci, ale to temat na kolejny wpis.

Ośrodki szkoleniowe – który wybrać ?

Wszystkie ośrodki szkoleniowe obiecują najwyższy poziom swoich usług, wykwalifikowaną kadrę oraz odpowiednie zaplecze. Jakie oferty omijać żeby się nie rozczarować? Po pierwsze szukajmy szkoleń, które prowadzą instruktorzy danej marki. To bardzo ważne, ponieważ uczymy się na produktach, które być może w przyszłości będziemy używać. Po drugie zwróćmy uwagę na doświadczenie i osiągnięcia instruktora. Po trzecie spotkajmy się z instruktorem i porozmawiajmy. To bardzo ważne czy „złapiemy” ze sobą kontakt. Miła i przyjazna atmosfera rozluźnia i powoduje, że nie stresujemy się, mamy łatwość zadawania pytań – nawet tych, które pozornie wydają się „głupie”. Tym właśnie różnią się oferty instruktorów marki od firm szkoleniowych.

Czas, cena, ilość osób…

To kolejne zagadnienie, które wymaga obszerniejszego opisania. Ale zwrócę uwagę tylko na dwa aspekty, celowo pomijając cenę. Czas – ile powinno trwać szkolenie? Najlepiej jak najdłużej… takie odpowiedzi byłby najchętniej udzielane. Skoro jak najdłużej, to pewnie i najdrożej (czas instruktora, produkty itp.). Szkolenie stylizacji paznokci powinno być intensywne i niekoniecznie kilkumiesięczne. Dlaczego? Szkolenie służy do zdobycia wiedzy, unikania błędów, poznania „trików”, cała reszta to Wasza praktyka. Spotkałam się ze szkoleniami, które trwały cały miesiąc a nawet dłużej. Ale czy one były skuteczne? Takie szkolenie nie może być indywidualne, zazwyczaj odbywa się grupach minimum 10 osobowych. Jeżeli ten czas podzielimy na ilość kursantek, to ile pozostaje dla jednej? Dokładnie – strasznie mało. Dlatego my prowadzimy szkolenia np. 18 godzinne w grupie dwuosobowej. Wówczas otrzymujemy gwarancję bezpośredniego kształcenia i indywidualnego podejścia. Jak wcześniej wspomniałam, pomijam aspekt ceny. Można skończyć szkolenie 10 osobowe za 500 zł, lub indywidualne za 1 500 zł. Tu wybór należy do Was… rzecz jasna, jestem zwolenniczką drugiej propozycji.

Zdaję sobie sprawę, że te kilkanaście zdań nie rozwiało Waszych wątpliwości. Mimo wszystko mam nadzieję, że przybliżyłam Wam choć trochę, na co zwracać uwagę i która droga będzie dla Was najlepsza wybierając szkolenia stylizacji paznokci .